Strona stosuje pliki cookie. Rozumiem

Psychoterapia małżeństw i par

Gabinet psychoterapeutyczny, Porady psychoteraupeutyczne

Czujesz, że motyle w brzuchu, które pamiętasz z pierwszych randek gdzieś uciekły? Wzajemna ciekawość siebie, chęć poznawanie siebie na wzajemn zamieniła się w przekonanie, że już nic nowego nie możecie się o sobie dowiedzieć? Zamiast ekscytujących marzeń i górnolotnych planów są dzieci, codzienne problemy i przeżywane kryzysy (czasem wspólnie, a czasem osobno)? Czujesz się tak jakby to, co łączyło Cię z partnerem było już tylko fotografią tamtych wspaniałych czasów, a nie żywymi emocjami…

Terapia małżeńska/par może być prowadzana w sytuacji, gdy para pomimo trudności, przeżywanych kryzysów pragnie nadal być ze sobą w bliskiej i satysfakcjonującej relacji. Chce na nowo odbudować uczucie towarzyszące pierwszym spotkaniom. Terapia wskazana jest również małżeństwom/parom, które poważnie rozważają zakończenie swojego związku, ale chcą to zrobić zgodnie i z szacunkiem dla samego siebie i swojego partnera.

Prowadząc terapię małżeństw/par korzystam z dorobku terapii systemowej. Podczas prowadzonej sesji zachowuję neutralność, co oznacza, że nie staję po żadnej ze stron. Pełnię jedynie rolę mediatora, doradcy, ale głównie staram się stworzyć takie warunki, które będą sprzyjały pozytywnej komunikacji w związku. Dzięki zachowaniu odpowiedniego dystansu do opowieści dwojga ludzi (każdego z osobna) staram się pobudzić ich do innego, nowego spojrzenia na siebie oraz relację z partnerem.

Sygnały, które mogą skłonić do podjęcia terapii małżeńskiej/par to min.:

  • Niemożność poradzenia sobie z narastającymi konfliktami
  • Poczucie rosnącego oddalania się od siebie i spadku wzajemnego zainteresowania
  • Konflikty z rodziną pochodzenia partnera lub własną
  • Chęć odbudowy związku np. po zdradzie lub separacji
  • Kryzysy związane z przejściem do kolejnej fazy związku (np. zostanie rodzicami)
  • Kryzysy związane z trudną sytuacją rodzinną (np. bezpłodność)
  • Konflikty około rozwodowe